Miks on korteriühistu vajalik?
Korteriühistu kaudu on kõikidel korteriomanikel võimalik ühiselt majandades tagada elamu kasutuskõlblikkus, väärtus, nõuetekohane haldamine ja hooldamine. Korteriühistu kaudu on võimalik kaasata elamu parendamisse kõik korteriomanikud, ühistu luuakse kõikide korteriomanike huvide esindamiseks. Toimiv ühistu saab sõlmida lepinguid erinevate teenuste osutajatega ühistu, mitte ühe korteriomaniku nimel. Ühistu võimaldab juurdepääsu Kredexi toetusmeetmele ja annab võimaluse võtta pangast laenu suuremate renoveerimistööde tegemiseks. Alates 2018 aastast on korteriühistu loomine ka väikestes kortermajades kohustuslik.
Mida on tarvis teada korteriühistu kohta?
Korteriühistu on mittetulundusühingu eriliik, mille tegevust reguleerivad korteriühistuseadus ning mittetulundusühingute seadus. Vastuolu korral kehtib korteriühistuseadus. Korteriühistu võib asutada nii ühe kui ka mitme korteriomanditeks jagatud kinnisasja majandamiseks. Korteriühistu asutamine toimub korteriomanike enamuse otsuse alusel, kui sellele enamusele kuulub korteriomandi eseme mõtteliste osade kaudu suurem osa ehitisest ja maatükist. Korteriühistu on sundühistu – kui ta on nõutava enamuse otsusel loodud, kuuluvad sellesse kõik selle maja korteriomanikud. Korteriühistud kantakse koos teiste mittetulundusühingutega mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse.
Mis on korterühistu osakapital?
Asutamiskoosolekul kehtestatakse ka ühistu osamaks. Osamaks on sissemakse, mille iga korteriühistu liige maksab korteriühistu moodustamisel. Nendest maksetest tekib korteriühistu osakapital ehk vara. See on n-ö tagavararaha ühe kuu käibe ulatuses. Vastavalt Korteriühistuseadusele ei või ühistu osakapital olla väiksem ühe kuu eeldatavatest kuludest. Tegemist on ühekordse maksega, mis jääb ühistu arvele.
Korteriühistu asutamine
Haldusteenused
Kredexi tehniline konsultant